История на ските
Българската Федерация по Ски е приемник и продължител на съществуващи преди нея организации, имали за цел развитието и разпространението на ски-спорта у нас. Изменения в наименованията са ставали в резултат на настъпили структурни промени в по-горни инстанции и ръководства.
На 13 и 14 декември 1931 г. е Първият учредителен конгрес, на който се поставя началото на национална скиорска организация - Български ски съюз. Състав на ръководството: председател – Сефан Чапрашиков и членове - Илия Секулов, Александър Дишков, Александър Колушки, Никола Ничев, Франц Меншик и Бончо Бонев.
От 13 до 15 май 1932 г. по време на заседание на ФИС, Българският ски-съюз е приет за член на Международната федерация. Представител е Стефан Чапрашиков. С този си акт България става член на голямото скиорско семейство в света. Българският ски съюз съществува до октомври 1944 г., когато настъпват реорганизации и неговата дейност се поема изцяло от ново ръководство в състав: председател - Ганчо Игнатиев и членове - Георги Павлов - Жорж, Александър Белковски, Йордан Гълъбов, Красен Иванов, Димитър Ганев, Георги Иванов, Христо Русков, Методи Христов и Андрей Малчев.
Алпийската ски-техника в Австрия възниква между 1891 – 1894 г. Неин основоположник е Матиас Здарски, който през зимата на 1890 – 1891 г. получава чифт норвежки ски, с които извършва изкачване до своя планински дом. Освен Задарски пропагандатори на алпийския ски-спорт стават още Оферман, Паулке, Соом, Билгери и др. Всеки от тях влага нещо свое в техниката на изпълнение на отделните елементи, в резултат на което се оформили 2 течения, реализирани в 2-те известни за своето време школи:
· лилиендфелдска – начело с Матиас Здарски
· норвежка – начело с Паулке.
Всяка една от тях провежда обучението и разработва проблемите на ски-техниката съобразно своите концепции. Дейността на двете школи продължава до 1905 г., когато по инициатива на Здарски и Билгери те се обединяват, като вземат най-рационалното от системите. Така се поставя на един по-висок етап техниката и методиката на обучунието по ски. Същата година е характерна и с провежданенто на първото състезание по слалом, в което участват представители и на Америка и Азия.